Vietnam’da yaşam

vietnamda sosyal yaşam
vietnamda sosyal yaşam

Vietnam Nerededir ?

Vietnam’ın kuzeyinde Çin, güneybatısında Kamboçya, kuzeybatısında Laos ve güneydoğusunda da Malezya bulunmaktadır.

Vietnam Ulaşım

Vietnamda hammade taşımacılığı Fransız sömürüsü döneminde geliştirilmiş, Vietnam Savaş’ından sonra da bu daha da modern bir hale gelmiştir. Ülkede başlıca ulaşım havayolu ile yapılmaktadır.Uçak biletleri oldukça ucuzdur.Ayrıca uzun yolculuk otobüsleri mevcuttur. Fiyatları da gayet uygundur. Onun dışında tren ağı çok fazla gelişmiş değildir.

Vietnam’ın Başkenti ve Şehirleri

Vietnam’ın başkenti Hanoi’dir. Sosyalist Cumhuriyet ile yönetilir ve 5 idari bölgeye ayrılır. Büyük şehirleri başlıca, Saigon,  Hai Phong, Can Tho, Bien Hoa, Da Nan, Vung Tou, Buan MaThuot Nha Trang ve Hue.

Vietnamda Konuşulan Diller

Vietnamda resmi dil Vietnamca. Aynı zamanda zamanındaki fransız sömürüsünden dolayı ülkede fransızca ve batıyla olan iletişimleriyle alakalı da ingilizce konuşulmaktadır.

Vietnam’a ne zaman gidilmeli ?

Vietnam’da tropikal iklim koşulları geçerlidir. Mayıstan Eylül ayına kadar ve Ekimden’de Nisan ayına kadar muson yağmurları etkisini gösterir. Mayıs ayında sıcaklıklar 40 dereceyi gösterebilmektedir. Vietnam’ı ziyaret etmek için en iyi zaman  Ekim – Aralık ve Mart- Nisan aylarıdır.

Vietnam’a nasıl gidilir ?

Vietnam’a Türkiye’den  ister direk ister aktarmalı uçuşlar mevcuttur. Aktarmalı uçuşlar Tayland, Malezya ve Singapur üzerinden yapılmaktadır.

Vietnam Vizesi

Vietnam, umuma mahsus (bordo) pasaporta sahip Türk vatandaşlarından vize talep etmektedir. Diğer pasaportlara vize yoktur. Vietnam’a kolayca nasıl vize alınır konusunu şuradan inceleyebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir