Vietnam Hakkında Bilgiler

vietnam
vietnam

Vietnam  Nerededir ?

Vietnam, Güneydoğu Asya Çin Hindi yarımadasının doğusunda bulunur. Kuzeyinde Çin, güneybatısında Kamboçya,  Kuzeybatıda Laos ve güneydoğusunda Malezya vardır.

Vietnam hakkında

Vietnam’ın doğasındaki biyo çeşitlilik açısından dünyada 25. sırada gelmektedir. Dünya üzerinde yaşayan türlerin %16’sına sahiptir.Sömürü dönemindeyken hammadde taşımacılığı kolaylaştırılan Vietnamda, Vietnam Savaşı sonrası tekrar onarılmış ve daha modern hale getirilmiştir.Ülkede kullanılan başlıca ulaşım ağı havayoludur.Gayet ucuzdur. Uzun yolculuk otobüsleri de mevcut olup tüm şehirlere ulaşım mevcuttur. Tren ağı çok gelişmemiştir fakat diğer ulaşım araçlarına göre oldukça komforludur.

Vietnamın adı sadece  savaşıyla anılır fakat aslında öyle değildir. Gerçekten inanılmaz bir ülkedir. Kendine has bir kültürü, güleryüzlü insanları, inanılmaz doğası.. görülmesi gereken yerleri.. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Vietnam’ın başkenti ve şehirleri

Vietnam’ın başkenti Hanoi’dir. Diğer büyük diğerleri de, Ho Chi Minh City, Hai Phong, Can tho, Bien Hoa, Da Nang, Vung Tou, Buan MaThuot, Nha Tranh ve Hue. Her şehrin kendine ait güzelliği vardır.

Vietnamda hangi diller konuşulur ?

Vietnam’ın resmi dili Vietnam’ca olarak geçer. Eski zamanda Fransa sömürgesi iken ülkede ikinci dil olarak Fransızca kullanılmaktaydı ondan dolayı hala Fransızca ve İngilizce’de kullanılmaktadır.

Vietnam’da din ve inanç Nedir ?

Vietnam’da insanların %45’i yerel inançlara,  %16,4’ü Budizm’e, %29,6’sı inançsız ve geri kalan da Hristiyanlığa inanmaktadır.

Vietnam’ın kısaca tarihi

Vietnam’ın tarihine baktığımızda savaş ve sömürü çok fazla yer almaktadır. Çin tarafından defalarca işgal edilmiştir. Değişik zamanlarda iç savaşlar yaşamıştır. Çeşitli devletler tarafından da saldırılara maruz bırakılmıştır.

Vietnam Savaşı onlar için en acı verici tecrübe olarak tarihte yer almıştır. Kuzey ve Güney olmak üzere 2’ye ayrılmış olan bu ülke 1976 yılında birleşmiştir.

Vietnam hangi aylarda ziyaret edilir ?

Vietnamda tropikal iklim koşulları hakimdir. Vietnam’ı ziyaret etmek için en uygun dönem, sonbahar Ekim- Aralık arası ve ilkbahar Mart-Nisan Vietnam’ı ziyaret etmek için en iyi dönemdir.

Vietnam’a nasıl gidilir ?

Türkiyeden Vietnam’a aktarmalı uçuşlar vardır. Aktarmalı uçuşlar, Tayland, Malezya ve Singapur üzerinden yapılmaktadır.

Vietnam Vizesi

Vietnam vizesi umuma mahsus pasaport’a sahip kişiler için ülkeye yapılacak ziyaretlerde vize talep edilmektedir. Vize almak isteyeneler,  buradaki başlığımızı okuyarak Vietnam’a çok kolay bir şekilde vize alabilirler. Vietnam vizesi nasıl alınır ?

Hizmet, Hususi, Diplomatik Pasaporta sahip kişilerin vize almasına gerek yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir